..
Dhaulagiri Expedition 2009

50 | 31519
 
 
2009-05-11
Odsłon: 1325
 

Polish McKinley Expedition 2009

McKinley ( 6194 m.n.p.m) lub Atabaska Denali co w języku Eskimosów znaczy Tron Słońca to najwyższy szczyt Ameryki Północnej zaliczany do tzw. „Korony Ziemi” czyli do największych szczytów kontynentów a który jest obecnie celem Klubu Alpinistycznego „Homohibernatus”
Denali jest najpotężniejszym szczytem na Ziemi leżącym w sąsiedztwie bieguna, a także jednym z najwyższych na świecie biorąc pod uwagę wysokość liczoną od podnóża góry. Szczyt został zdobyty w 1913 roku, a na wierzchołku stanęli Hudson Stuck, Walter Harper, Harry Karstens i Robert Tatum. Dla zespołu pozbawionego nowoczesnego sprzętu i niemal zupełnie nie znającego technik współczesnej wspinaczki, było to niezwykłe osiągnięcie. Pierwsze wejście Polaków było w 1974r gdzie kierownikiem wyprawy był Henryk Furmanik.
Prawdopodobnie pierwszy polski kontakt z Alaską miał miejsce na początku XVIII w. i dotyczy polskiego zesłańca Ignacego Kosarzewskiego, księdza unickiego z Wołynia a którego osobę poprzez wyprawę chcemy przybliżyć. Został on zesłany na rosyjski Daleki Wschód za to, że nie chciał przejść na prawosławie. Stał się tam wielkim podróżnikiem. Po 1713 r. był na Alasce razem z rosyjskimi kozakami, którzy ściągali daninę z miejscowej ludności na rzecz rosyjskiej administracji na Syberii. Z tamtych czasów po dziś dzień jest osada Kosarewski na lewym brzegu rzeki Jukon, na wprost miasteczka Holy Cross. Domek Kosarzewskiego zajęli potem Indianie i wokół niego powstała indiańska osada noszące jego imię. Jest tu także rzeka Kosarzewskiego – Kosarefsky River, która łączy się z rzeką Jukon pod Holy Cross.
Wyruszamy 16.05.2009r, czas wyprawy – 21 dni, szczyt zdobywać będziemy granią West Buttress. Góry Alaski nie są najwyższe na świecie- wielkie himalajskie szczyty wznoszą się o tysiąc, dwa tysiące metrów wyżej. Ale w Himalajach linia śniegu biegnie na wysokości 5 tysięcy metrów. Tymczasem wokół Mount McKinley cała okolica spowita jest śnieżno- lodowym pancerzem. Denali znany jest z arktycznych mrozów i częstych burz śnieżnych. Wiatr wiejący z prędkością 160 km/h, połączony ze śnieżną zamiecią i czterdziestostopniowym mrozem nie jest tu rzadkością nawet w pełni sezonu. W tamtej części świata zaczynać się będzie lato ale przy tych temperaturach trudno mówić o relaksie.
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd